мтс (050) 567 92 72 | кc (098) 042 71 78

Стаття

Бородаті іриси

автор Кисельов П.С., фото автора

ірис бородатий

       Іриси не даремно називають орхідеями саду. Краса різноманітних ірисів вражає уяву любителів квітів, тому у всьому світі налічуються мільйони шанувальників цих ефектних рослин.

        У садах найбільш поширені бородаті іриси . Селекціонери світу створили десятки тисяч сортів бородатих ірисів з забарвленням всіх кольорів веселки і всілякими оригінальними відтінками, переливчасті, багатобарвні з цікавими колірними переходами або облямівкою, з хвилястими і гофрованими пелюстками, з вигадливим візерунком жилок на пелюстках, з мереживними завитками країв пелюсток.

        Більшість садівників хотіли б вирощувати у себе в саду ці чудові квіти, але багато хто побоюється їх розводити. Вважають, що ці квіти - ніжні, примхливі і погано ростуть в наших умовах. Це омана. 
           Зимостійкі невибагливі сорти бородатих ірисів почувають себе у нас відмінно. Я особисто розвів у себе в саду найкращі бородаті іриси - французької селекції. Особливість французьких сортів бородатого ірису полягає в тому, що міцний квітконіс рослини здатний тримати одночасно 5-6 потужних гофрованих квіток контрасного забарвлення пелюсток, борідка у них червона. При цьому кожна квітка на квітконосі тримається 5-7 днів. Сорти ірисів інших селекціонерів світу не володіють такими цінними властивостями.

іриси

       Посадку ірисів в саду можна проводити з весни і до середини серпня. 
При правильному догляді іриси практично не хворіють, добре розростаються і щорічно цвітуть. 
Підгодівлю ірисів проводжу помірно і не більше одного разу на місяць, використовую комплексне добриво (з розрахунку 1 столова ложка на відро води).

       Розмножуються бородаті іриси без проблем, слід тільки дотримуватися нескладних агротехнічних прийомів. Ділення кореневища ірису найкраще проводити в середині серпня.

       Важливо правильно садити бульби ірису. Коріння бульби обрізаю наполовину. Підготовляю ямку на грядці, в центрі ямки роблю з грунту конус по довжині коренів бульби. Розміщую їх на конус таким чином, щоб на південну сторону був повернений носик бульби, а на північну сторону - брунька з листочками. Якщо повернути бульби ірису неправильно по відношенню до сторін світу, то невірно посаджений ірис може не зацвісти. 
       Розправляю корінці і розподіляю їх рівномірно по конусу, засипаю корінці пухкою і родючою землею. Засипати повністю кореневище ірису не слід: у землі повинна бути лише третина (нижня частина) кореневища, а дві частини повинно бути нагорі - це оптимальний варіант заглиблення кореневища в грунт під час садіння будь-яких ірисів. 
       При посадці або пересадженні ірисів на бульбах підрізаю верхівки довгих листочків (на висоту близько 20 см від кореневища). 
       Після посадки або пересадки ірисів, при сухій погоді, певний час необхідно частіше поливати, але не рясно, поки рослини на новому місці не укорінятимуться і не підуть у ріст (це буде помітно за довжиною старих листочків або навіть новими що встигнуть вирости). Іриси рясного поливу, а також застою талих вод навесні не переносять - можуть захворіти, загниє  їх кореневище та листя.

квітка ірису

Такі нескладні, але обов'язкові правила догляду за рослинами забезпечують нормальний ріст і розмноження ірисів.

У зимку я особисто іриси не вкриваю і не обрізаю у них листя. Ранньою весною проводжу обробку ірисів . У рослин, що перезимували, прибираю відмерлі старі листки і глибоко їх закопую або спалюю, так як пожовкле, старе листя є розсадником гнильних бактерій.

Бажаю всім квітникарям-любителям посадити у себе в саду кілька ефектних сортів французьких бородатих ірисів. 

Петро Самсонович Кисельов (г.Істра, Підмосков'я) 
взято з Gardenia.ru 

 

 

--- Повернутись до списку статей ---

 

comments powered by Disqus