мтс (050) 567 92 72 | кc (098) 042 71 78

Стаття

Весняна обробка ірисів

автор Олег Васильєв, фото автора

Кореневище ірису до обробки

         Іриси (Iris) ми вкриваємо на зиму лутрасілом (60г/м2) і поліетиленовою плівкою. Потребують укриття іриси бородаті (насамперед Тb), японські, Спурій і арілбреди.Високогірні іриси (такі як онкоцікли (I. iberica)) зимують під повітряно-сухим укриттям. Без укриття можна залишити іриси низькорослі бородаті (MDB, MTB), сибірські і гібриди I.versicolor. 
          В період активного танення снігу основне завдання квітникаря - забезпечити швидкий відтік талих вод від посадок ірисів і інших багаторічних рослин. Квітникарі, які в цей час не поспішають відвідати свою ділянку, коли на ньому ще лежить сніг, роблять велику помилку. Якщо водовідтоку немає, то під снігом утворюються скупчення води, що покривають рослини. У таких умовах навіть одного тижня досить, щоб почалося гниття кореневищ бородатих ірисів і надземних частин інших багаторічних квітів. Погано переносять весняне стояння води навіть вологолюбні рослини: медунки, хости , лилейники , Трілліум, аріземи і т.д.

         Навесні 2005 року ми почали прочищення стоків для води і зняття укриттів з ірисів 2-3 квітня, коли на відкритих ділянках саду ще лежав сніг шаром в 5-10 см. Пізньою весною 2006 року укриття було знято з ірисів тільки 15-16 квітня.

         Типовий вид ірисів після зими: кореневище трохи "втягнуте" у вологий грунт, видно підгнилі основи листя і цвіль.

         У холодні зими від морозів найбільше страждають не тільки бруньки молодих ірисів, але і у дорослих рослин зростає кількість обморожених кореневищ. При обмороженні кореневища ірису, його тканина розм'якшується (на кінцевій стадії як густа сметана), набуваючи молочно-білий колір.

Перед зняттям укриття з ірисів заздалегідь готуємо необхідні для обробки кореневищ препарати, інструменти і пристосування: килимок під коліна, чайну ложку, скальпель, суміш зеленки з антибіотиками (канаміцин 50 мкг / мл; ампіцилін 100 мкг / мл; PPM 50 мкл / мл), порошок товченого деревного вугілля.


Знявши укриття з ірисів, починаємо обробку кореневищ.

Процедура ця складається з 6 стадій:

1.Аккуратно відгрібаємо верхній шар землі, звільняючи і оглядаючи бічні парустки ірисів - саме вони виростуть за літо і дадуть "урожай" поточного року.

2.Все підгниле листя ірисів видаляємо повністю. У зелених листків обрізаємо пожовклі і підгнилі верхівки.

3.Ложечкою зачищаємо спинку кореневища ірису, промацуючи зворотною стороною ложки місця кріплення віддалених листків: якщо тканина тверда, то кореневище здорове. Якщо під ложкою тканина проминається - значить, всередині гниль, яку треба видалити до здорової тканини.

4.Вода , що накопичується  в пазухах листків ірисів  веде до загнивання віяла. Якщо у рослини гниль зайшла далеко всередину, ми зрізаємо скальпелем віяло разом з підгнилою основою. Важливо зробити зріз правильно: з крутим нахилом і канавкою для стоку крапель води зі зрізу.

Цвісти навесні такий ірис вже не буде, але це врятує решту кореневища і бічні поростки рослини від подальшого розповсюдження гнилі.

5.Викрябуємо ложечкою всю виявлену в кореневищі гниль до здорової тканини. Завдяки ранній обробці, гниль не встигає поширитися і зашкодити бічним паросткам ірису, які потім розвинуться в здорові рослини.

Оброблене кореневище ірису

6. Всі зрізи і "ризиковані" місця кореневища ірису замазуємо зеленкою. Коли зріз підсихає, обробляємо його товченим деревним вугіллям.

Зрізаючи влітку іриси, не залишайте "пеньків" від квітконоса, який до весни згниває і стає осередком інфекції. Квітконіс треба виламувати біля основи, а краще зрізати «під нуль» з ухилом для стоку води. 

Старе кореневище ірису - ще одне джерело гниття. Як правило, дворічне кореневище починає гнити знизу - від коріння, яке відмирає, тому промацування спинки ірису в даному випадку не може виявити приховану гниль.

Дворічне кореневище краще видаляти при діленні ірисів в липні або рано навесні. Відрізавши це кореневище, досліджуйте зрізи у його молодих розділених бульб - їх може торкнутися гниль, що поширилась від кореневища. У цьому випадку наступний зріз на бульбині, що знищує гниль, покаже, як далеко зайшла хвороба. Робити зрізи пошкодженої гниллю тканини у бульбині ірису потрібно до тих пір, поки не з'явиться здорова тканина.

Олег Васильєв 
www.moisad.narod.ru

--- Повернутись до списку статей ---

comments powered by Disqus