мтс (050) 567 92 72 | кc (098) 042 71 78

Стаття

Ділення і пересадка піонів

автор Колесникова Е.Г., фото Зіборов Т.Ю.

піони

        Стебла піонів перед викопуванням зрізають майже до рівня грунту, потім обережно обкопують рослину на відстані 20 см від кореневища, розхитують кущ за допомогою вил і акуратно виймають її з землі, намагаючись якомога менше пошкодити коріння. Корені очищають від землі за допомогою дерев'яного кілочка і рослину ставлять (але не кидають!) на рівну поверхню, потім обережно миють несильним струменем води зі шлангу, не допускаючи поломки бруньок-вічок. Коріння і оченята піонів в період поділу дуже крихкі, легко обламуються, тому відмитий від землі кущ на кілька годин рекомендується залишити на відкритому повітрі, щоб коріння трохи підвяли і стали більш гнучкими. Гострим ножем видаляють хворі та підгнилі. Старі товсті коріння підрізають на 10-15 см під кутом 45-60 °. Рослини ретельно оглядають, визначають, у якому місці коріння з'єднуються з кореневою шийкою і де знаходяться оченята, і лише потім приступають до поділу.

        В середину старих великих кущів молотком забивають клин. Місце треба вибрати таке, щоб менше ушкоджувалися бруньки. Цим клином кущ поділяють на дві або більше частин. У центрі старих кущів піонів часто бувають "дірки" - підгнилі частини, які необхідно очистити від гнилі, продезінфікувати міцним розчином марганцівки і припудрити деревним вугіллям або фунгіцидом. Ділити рослини треба дуже уважно, щоб не відламати коріння і оченята. Кущ ділять на стандартні віяла, що складаються з частини кореневої шийки з 3-4 добре розвиненими очками і декількох коренів, в тому числі і дрібних, які виходять з кореневища недалеко від вічка. З них з часом утворюються кореневі бульби із запасами поживних речовин. 
       Дуже дрібні і дуже великі віяла небажані, оскільки рослини з них гірше утворюють нові корені, в результаті відчувають нестачу в харчуванні і погано розвиваються.

        Для того щоб отримати красивый і рясно квітучий піон, необхідно не тільки мати якісний посадковий матеріал, але і правильно вибрати і підготувати ділянку під посадку. До грунтів ця рослина не дуже вимоглива, проте краще піони висаджувати на добре окультурені, багаті поживними речовинами суглинні грунти. На піщаних у них утворюється багато листя, але мало квіток, на глинистому - великі квіти, але рослини розвиваються дуже повільно. Земля повинна бути середньої вологості, так як піони в рівній мірі не переносять як занадто сухі, так і сирі заболочені місця. Реакція грунту повинна бути нейтральною або слабокислою (рН від 6 до 7). Висаджуйте піони на сонячній, досить відкритій, але захищеній від сильних вітрів ділянці. Вони можуть пережити невелике затінення, особливо в полуденний час, але їх не можна висаджувати близько до будівель і біля дерев і чагарників.

       Кущі піонів ростуть на одному місці багато років, тому готувати грунт для посадки треба дуже добре. Посадочні ями робіть глибокими і широкими - 50-70 см. Відстань між рослинами 90-120 см. Дно ями розпушуйте, на важких грунтах покладіть дренаж шаром 5-10 см і на 2/3 засипте їх поживною сумішшю з рівних частин перегною, торфу і дернової землі, додавши до неї 500 г кісткового борошна або 250 г суперфосфату на одну рослину. Якщо ями під піони готуєте заздалегідь (навесні), то під шар поживної суміші можете покласти 1-2 відра гною, але так, щоб коріння при посадці його не торкалося.

       Перед посадкою піонів ями проливають водою, щоб грунт осів. Віяла розміщують  у ямі таким чином, що бруньки розташовувались нижче рівня землі на 3-5 см. При більш глибокій посадці кущі будуть добре рости, але не цвісти, при поверхневій - можуть підмерзати бруньки. Коріння засипте землею, ущільнюючи її і трохи струшуючи віяла для заповнення всіх порожнеч, добре полийте рослину, засипте всю яму і ще раз ущільніть грунт. Утрамбовувати землю ногами не можна, так ви можете пошкодити коріння і оченята. Місце посадки треба злегка замульчувати торфом, а поруч з висадженим рослиною поставити кілочок або етикетку. 
       При розподілі піонів нерідко відламуються дрібні віяльця з однією брунькою. Їх можна висадити в парник або на грядку в борозенки глибиною 10-15 см, полити і замульчувати. Через рік-два з них може вийти непоганий посадковий матеріал.

       Нерідко квітникарі-аматори скаржаться на відсутність цвітіння у піонів.Причин може бути багато, ось деякі з них: 
- Невідповідне місце посадки: занадто тінисте, сухе або, навпаки, дуже вологе; 
- Неправильний розподіл: дуже дрібні або дуже великі віяла; 
- Занадто часта пересадка: раніше ніж через 4-5 років; 
- Занадто рідкісна пересадка: кущі стали старими і ослабленими; 
- Занадто глибока або дрібна посадка; 
- Надлишок азотних добрив при підгодівлі; 
- Підвищена кислотність грунту; 
- мала кількість калію в грунті; 
- Посушлива погода та брак вологи або поживних речовин в період формування бруньок у попередньому році; 
- Дощова або занадто суха і спекотна погода в період бутонізації та цвітіння; 
- Пошкодження рослин хворобами і шкідниками: сірою гниллю, фітофторою, ТРІПС, нематодами; 
- Занадто рано зрізані листя у попередньому році; 
- Пошкодження коренів мишами, щурами і кротами.

       Якщо у вас погано ростуть або не цвітуть піони, то постарайтеся проаналізувати зазначені вище причини і визначити, яка з них могла вплинути на поганий розвиток ваших рослин. 

Колесникова Е.Г. 
Gardenia.ru 

comments powered by Disqus